…Pse 7…?

Kam nje kungullesh e ndaj ne 7 pjese.
Pse 7?
Po sa?
Se di plako, pse pikerisht 7 ???
    
 sept

…dhe ja e gjithe çeshtja eshte kjo…pse 7?

Shume gjera rrotullohen rreth numrit 7. I çik si shume biles….
Qe shekuj me pare, shume ishin te bindur se numri 7 ishte numer magjik. Por ne fakt pjesa me e madhe nuk kane ndonje shpjegim tamam tamam (as un gjithashtu).
Cdo numer ka nje kuptim dhe nje histori, dhe per numrin 7 ja permbledhja:
*Njeriu perfekt – Zoti
Simbolizon spiritualitetin, te shenjten, supremen, divine. Ka lidhje me qielin, dhe simbolizon perfeksjonin.

Ja disa nga 7-çet me te famshme :

– 7 notat e muzikes,
– 7 ngjyrat e ylberit,
– 7 ditet e javes
– 7 xhuxhat e Borebardhes
– 7 dhuratat e Shpirtit te Shenjte
– 7 mekatet
– 7 ditet e krijimit
– 7 dyert e ferres
– 7 mrekullite e botes
– 7 vjet fatkeqesi nese thyen nje pasqyre (…shit e thyva nje para ca kohesh…)
– 7 virtytet
– 7 te moçmit e Greqis antike
– …edhe James Bond ishte 007 😀

Dhe lista eshte akoma e gjate, shume e gjate….
Atehere, koinçidence apo vertete divine, un akoma se di.

Publicités

~ par ervivi sur juillet 1, 2007.

11 Réponses to “…Pse 7…?”

 1. 7 liqejt e Lures
  7 Mars
  😀

 2. une per vete e dua fort kete numer.me eshte tiposur qe e kam shanc.dhe ne mos e paça prania e tij te pakten nuk me jep ndjesi terslleku:)

 3. Eu! Pa me thuaj, si e heq tersllekun nr 7?

 4. 7 sorelle per 7 fratelli

 5. 7 koket e kucedres

 6. bo nuk e di Bano..mua te pakten ashtu me duket, çeshtje besimi:)

 7. perralla « 7 vellezerit e 7 thuprrat » , 7-shja ime ne kontabilitet qe me duket si 10-she

 8. aaaaaaaa nashti e kuptova une pse ka aq sukses Bond-i

 9. E djela, dita e 7 e javes me te vertete ka nje ndjesi tjeter nga ditet e tjera. Edhe e shtuna esht pushim por prap… coz i’m eazy.. easy like Sunday moorning.. – Faith No More ? 😀

 10. Nesër është 7/7/07
  Lum si ata që martohen nesër……..s’e harrojnë kurrë ditën e martesës (sa ja kam zili atyre burrave me aq fat 😛 )

 11. Neve te klases arsimtari na la per detyre pse te gjitha tregimet jane me numrin 7, »Pas 7 maleve e & kodrave,pas 7 liqeneve… »,dhe ja,un e gjeta zgjidhjen per shkak te ndihmes se juaj.Faleminderit shum,dhe un jam i lindur me 7 Janar…:)

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :