…Marketingu i nates.

…OK gjate gjithe dites dihet qe bombardohemi me lloje-lloje menyrash, strategjish, reklamash, te te gjitha llojeve te produkteve, dhe sinqerisht, ndonjehere kur rruges te japin broshuren e 10 ne 5min rruge qe ke bere gjithsej, aty e kap edhe e hedhe direkt ke koshi i pare qe gjen.

Keto kohet e fundit…(eehhh e kam fjalen per vitet) eshte zhvilluar shume e me shume marketingu i nates.
Pse? Sepse mendohet qe njerzit jane me receptues dhe ka nje sjellje me te çlodhur.
Dhe se ku lexova diku, qe 1/3 e njerezve (te pyetur) mendojne se produktet qe testojne/provojne naten, influencon ne zgjedhjen e tyre te dites….

Dmth, nuk eshte se ate broshuren e 10 qe ma dhane dites, po te ma jepnin naten une do ta merrja, do ta lexoja, edhe do e vija ne kornize qe ta shifja cdo mengjes, por thjeshte nese te njejtin produkt mua do ma « vinin ne dukje » ne nje menyre me soft dhe te kendeshme, une do isha me e hapur ndaj « messazhit ».

Sigurisht, nuk duhet te jete shume pushy, se siç dihet kur insiston shume, dhe mbi te gjitha ne nje menyre jo gjithmon te adaptuar, mund te jete edhe efekti boomerang dhe te krijohet efekti i kundert duke e bere nje klient potencjal ta « urrej » jo vetem produktin por edhe marken.

Nejse, markat me te medhaja kane shfrytezuar dhe shfrytezojne naten gjithmon e me shume,
Coca cola, kishte krijuar nje special design per pub/bar/disko,
L’oreal, kishte arreduar/zbukuruar/dekoruar (se spo me vjen fjala e duhur…) rreth 300 banjo night club-esh ne France,
Axe (per ata qe se njofin eshte deodorant) organizon festa lluksoze neper Yatch….
etc etc etc.

Mnjf, e gjithe kjo per te thene qe naten kategoria 15-35 vjeçare eshte shume me e « gateshme » per te perceptuar reklamimin.
Ahhhh..se harrova te them, behet fjale per kategorine 15-35, sepse nene 15 normalisht ske te drejte te dalesh…kshu qe diskon e shef vetem ne enderr 😀 ndersa ata mbi 35 vjeç, normalisht roja ke dera diskos si le te futen si shkak i thinjave ne koke 😀 ….he se shaka…mos i djegi asnjerit, zakonisht mbi 35 e ke menjen ke familja, hallet, kalamajte ….kshu qe diskoja eshte e fundit.

Publicités

~ par ervivi sur juillet 15, 2007.

4 Réponses to “…Marketingu i nates.”

  1. ooooop, nuk ma ha mendja, po nejse … si te thuash ti. hahaha. e kisha fjalen qe shume njerez pas diskos jane te pire, dhe nuk di sa do te kene aftesine qe ne ate gjendje ta analizojne ceshtjen. Personalisht, edhe une i pranoj gjitha broshurat, por ia jap kalimtarit te pare qe e takoj pasi ta kem lexuar. kshu qe me vone nuk me kujtohet fare.

    Vertete … tani mu kujtua qe para ca ditesh me dhane nje tille me nje oferte shume interesante, nese blej nje gell (perforcues flokesh) brenda asaj dite, gjysem ore gratis ne Pimp Cabine. Waaaw … cfare rasti kam leshuar

  2. po jo te gjithe shkojne ne disko apo pub per tu bo tralala…ka nga ata si puna ime qe shkojne per te pire nje gote dhe per qejf..jo detyrimisht per tu bere karroqe….

    gjithsesi, nje gje qe te impresjonon, te impresjonon edhe pike…te ngelet ne mend…isha ne filane feste edhe striptistja ishte e lyer me nutella 😀 …e tak….te nesermen menja ke nutella une 😀

  3. me sa duket nuk eshte per mua ky artikumlli veç thuhet ne fund keshtuqe e lexova !
    a eshte konkluzioni qe nuk duhet te iki ne disko se nuk ka akoma 15 vjeç ?! (ha ha)

  4. Good day!,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :