Bilanç kompetencash…

Ëhhh??? kush e di te ngrej doren….
Deri para pak kohes, e dija se per cfare ishte fjala, por jo ekzaktesisht se cfare ishte ne brendesi.
Pata rastin te beja nje bilanç kompetencash, perbehej nga teste psiko-teknike, teste personaliteti, orjentim profesjonal, dhe nja 15 seanca psikologu (keshtu i quaj une 😀 …por ne fakt jane seanca me nje profesjonist orjentimi)

Testet psiko-teknike, ishin beterr fare…i kishte bere nje si organizem apo shkoll (qe sja mbaj me mend emrin) ne Champagne nje cep i humbur afer Chicagos (kjo ishte gjeja e pare qe me beri pershtypje, pse duhet me mor testet e amerikaneve, me i perkthy frengjisht, kur kane mundesine shume bukur te bejne testet e vete duke ja adaptuar kultures se ketushme….nejse….)
Gjeja tjeter qe me hengri shpirtin ishte qe ishte shume e gjate, une vetem 2 ore maksimum vemendje kam….kur kalon 2orshi filloj e bej uf e buf gjith inat….dhe mund tju them qe oren e 6-t te testeve e kisha mendjen ciu-ciu…shume large nga ku gjendej trupi im… dhe isha gjith nerva,
ndersa seancat me psikologun, zgjasnin rreth 1ore e gjysem (pa llogaritur kohen e voneses qe kisha une sigurisht dhe llafazanllikun tim…qe e çonin seancen 2 ore :s ) dhe kjo per nja 10 takime.

Dhe ja ça nxoren rezultatet finale :
-kapacitet arsyetimi konkret dhe adaptim shume te mire
-perqendrim shume i mire por per nje kohe te shkurter.
-energjike
-kompetitive
-impertinente
-kontakt te lehte me njerzit
-duhet te punoj ne permiresimin e manaxhimit te kohes (gjithmon me vonese)
-komunikim shume te mire
-shkon drejt e ne thelb
-diplomate
-spontane (ndoshta teper)
-entuziaste
-tendenca leadership-i
-tip me tendenca ekstreme (dmth ose PO ose JO, ose dua ose sdua, ose me pelqen ose aspak…kete per shembull se kisha vene re ke vetja)
-interesat baraz me zero per degen e : natyres, shkences, mjekesores, literatures….(kete psh mund tja kisha dhene edhe vete pa qene nevoja e testeve gjakepirese & vdekjeprurese)
-interesat e mia ishin ne maksimum per : anen teknike, estetike, kontaktit personal, punes ne zyre, drejtimin, organizimin, marrejn e vendimeve etc etc etc.

Ne fakt personalisht nuk kisha dyshime per si isha dhe cfare dua….thjeshte isha e detyruar ta beja, por mbi te gjitha doja te dija nese testet e ketyre jane efikase apo « birselmoni nones ke te qaj me pare » . Dhe si rrjedhoj PO jane efikase, rezultatet e testeve u perputhen me cfare jame une dhe cfare sjam une, ca me pelqen dhe ca jo.
Testet e tilla te bera nga profesjonista, do ja keshilloja te gjithe atyre qe nuk dine se cfare te bejne ne jeten profesjonale, sidomos te rinjeve qe duan te orjentohen neper shkolla te ndryshme por gjithashtu ata qe duan te ndryshojne komplet dege pune.
Ndersa ndonjehere, punedhenesit mund te kerkojne pikerisht te behen teste te tilla para se ti marrin njerzit ne pune…pikerisht per te pare se cfare tipash jane.

Publicités

~ par ervivi sur juillet 18, 2007.

5 Réponses to “Bilanç kompetencash…”

  1. Nuk e dija qe ekzistonin teste te tilla kaq te gjata. Sot mbas nje fare kohe dhe duke reflektuar çfare mendon ti per kete test. Kjo eshte pyetja thelbesore mendoj?
    Mua me le nje shije te mire dhe me lejon qe te te njoh paksa me teper, zoti kapiten :-).

  2. profesjonalisht parlando…me rezultatet qe nxorri testi, them se nese nje punedhenes do te doj te kete nje mendim nga nje profesjonis mbi personin tim apo kompetencat e mia, ky test do luaj rol pozitif…por sic e din te gjith keto jane thjeshte blabla, kompetencat e robve shifen ne aksjon jo ne copa letrash.

    mes sinceres salutations 😀

  3. po kto t’i kisha thënë dhe unë, mi shoqe, dhe vetëm duke t’lexu bllogun dhe dy mailat (që i ruj si sytë e ballit:)).

  4. e mire…po me kerkoi njeri ndonje reference, do i them pysni Akllin 😀

  5. qashtu posöj!

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :