…Dita e emrit.

Sot eshte dita e emrit tim 😀
Do me thoni si ka mundesi, sepse sot eshte Saint Arsène…nderkohe qe une e kam Ervina 😀

Shume e thjeshte, ketu pjesa me e madhe e njerezve kane te pakten dy emra, ate kryesorin plus edhe nje ose dy tjeter nga pase qe jane dytesor (qe zakonisht jane ai i gjyshit, gjyshes, ose pa ndonje lidhje familjare)

Dhe se sipas emrit kryesor qe kane, perveç ditelindjes kane edhe diten e emrit, OK nuk eshte se bejne ndonje gje kush e di se cfare, por thjeshte presin urime, edhe marrin tek tuk ndonje dhurate nga ndonje i aferm dhe ja.

Tani une, mqse emri im nuk i korrespondon me asnje te Shenjti (…sme çudit shume 😀 ) kisha vendosur para ca vitesh, qe mqse nuk kisha dite emri, do zgjidhja vete nje dite nga viti dhe do vendosj si diten e emrit tim.

***Thua te jem semur doktor???….
-Ka mundesi o delja e urte e perendise.
***

Nejse, si rrjedhoj kisha zgjedhur St Arsène, pse pikerisht kete dite do me thoni ju…
Sepse mqse po vidhja nje dite emri qe nuk me perkiste,
kisha menduar te merrja ate te hajdutuit me te madh…Arsen Lupin 😀

***Vazhdoj te jem e semure doktor???
-Gjithmon e me shume o femi i bekuar ….
***

Tani do me thoni, çne qe ju thashe kete…???
Shume e thjeshte, sa mora nje urim me sms, qe thoshte : Gezuar festen Ervina….
Dhe ne mendjen time, thashe me vete…ëëëhhhh??? ça feste??? …
Pastaj ne trurin time po thoja: festa femres jooooooo se kaloi….
festa çlirimit joooooo se ska lidhje me mua….
festa e Vitit te Ri joooooo sedo dhe ca muaj….
Dhe kur hapa kalendarin….taaaadaaaaa….pashe qe ishte dita ime e emrit 😀

arsen

Publicités

~ par ervivi sur juillet 19, 2007.

6 Réponses to “…Dita e emrit.”

 1. hajde Arsene:) Gezuar…

 2. gezuar diten e emrit atehere. (le ta bejme semundjen kolektive)

 3. Flm Flm….

  Tetena, trim i mire me shoke shume 😀

 4. Hajduti me cizme Lupin, pervec festimit te dites se emrit, te dhente edhe ca nga fama 🙂

 5. Al Kapone duhet të kishe zghedhur (sidomos pas postit me ‘këshillat’ e deliktit perfekt :P…….
  Megjithëse me 17, ishte saint’ Erveo (Hervè) (Abate e eremita in Bretagna MR 17 giugno)… dhe ai/ ajo që të ka dërguar urimin, do të thotë që ‘të kontrollon’ (ose ka interesa më të mëdha nga ç’kujton ti 😛 )

  p.s: shpresoj që të mos kesh lënë vetëm Hervè në zemrën e tij/saj (sepse pashë që Hervè, kishte një kuptim ‘jo të ëmbël’ 😛

 6. Nje cike me vonese mgjth s’besoj qe do merziteshe po te merrje ndonje mesazh urimi per diten e emrit. Hajde ta trashegosh emrin e dashur keshtu qe ne brezat qe do vijne njerzit te fillojne dhe te kujtojne Saint Ervinen ne vend te Sain Arsenes:))

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :