Made in China

J-365 dite per Lojrat Olimpike ne Kine…

Ok, me ne fund i erdhi dita dhe atyre… it’s now or never 😛
Eshte rasti me i mire qe ata ti bejne reklame vetes se tyre, dhe te ndryshojne pak a shume ate imazhin qe bota ka ne lidhje me ta.

Une te pakten keshtu e shof situaten, qe aktualisht Kina eshte si nje « produkt » qe duhet ti « shitet botes »…si rrjedhoj po vihet ne loje çdo lloj menyre qe te bjeri ne sy.
Puna eshte se nje here qe Lojrat Olimpike mbarojne « sta vare me njeri » si rrjedhoj gurat duhen luajtur me perpara.
Dhe ja, duke pare lajmet qepari mora vesh qe Kina kishte bere nje alamet feste (nga ato me xixa…) ti tregonin te gjitheve se gjithshka ishte Ok dhe gati qe tani, nderkohe qe Lojrat Olimpike jane ne 2008-en (…taratata…per ata qe e kane harruar, Greket deri ne momentet e fundit ishin ne nje kaos total  ku se merrte veshe i pari te dytin…gje qe sme habit fare 😀 )

Poshte keni linkun e kenges, ahhh po se harrova te thoja, i kane bere edhe nje kenge faktit qe They are ready…(8min40 kenge…por e ka tekstin shume te bukur per ata qe skuptojne, keshtu qe pak durim)
http://www.youtube.com/watch?v=UMMZlHfSuOE

Dhe me e lezetshmja eshte se po marrin masa te medhaja per zhvillimin e lojrave, mbase me duket mua pak si e ekzagjeruar, ose vertete ata jane duke e bere kete eveniment nje çeshtje tmerresisht personale dhe nacjonale,
sepse nder te tjera kishin filluar per shembull ti jepnin mesime anglishte falas shoferave te taksive, ti mesonin te thonin fjali tip te mikpritjes dhe si te tregonin miresjelljen ne menyre internacjonale, ose ose kishin filluar te edukonin popullsine (ti benin moral mnjf) qe nuk duhet te beshtynin rruges, te mos hidhni mbeturina….etc etc etc.

Produkti do hidhet ne treg zyrtarisht me 08/08/08 ekzaktesisht ne oren 8h08 te mbremjes…(sepse numri 8 ne Kine eshte numer fati).
Promocjoni po i behet nje vite perpara.
Pekini eshte vendi i fillimit te gjithshkaje.
Price??? Se kam idene, thuhej qe çmimet ishin OK te bleshme nga populli normal dmth.

(75% e biletave do shiten ne Kine nderkohe qe pjesa tjeter jashte, shitja ka filluar qe ne prill 2007, dhe ma ha mendja qe tashme ska me vende…ose edhe nese ka ai qe paguan me shume i merre)

ps: Si çdo produkt edhe ky i mesipermi e ka nje pbm… nje ane te erret… nje varre qe duhet mbuluar…qe eshte ‘Ndotja e ajrit’ (pollution), aktualisht eshte problemi kryesor qe po mundohet te pakten te zvogelohet.

lojrat olimpile 2008

Nejse, une skam gje kunder tyre…dmth perveç se jane te vegjel, te verdhe, dhe si milingona, prezenca e tyre nuk me shqeteson mbi rruzullin tim tokesor 😀

Publicités

~ par ervivi sur août 8, 2007.

5 Réponses to “Made in China”

 1. per ti heq kapelen jane sikur veç per durimin qe kane !

 2. O kjo Ki
  o kjo Ki
  o kjo Kina popullore
  garancia eshte per ne
  …..
  kenge e viteve ’70 (shqip)
  Ps:sot po na vesh e madje dhe po na ushqen . te pakten Evropen 😀

 3. Drejt drejt, nuk e di per ju andej…. por Franca e ka te limituar importin nga Kina.
  Kur me ra rasti para ca kohesh te kaloja nga zyrat e doganes njehere,
  i bera pytjen per sa i perket produkteve te Kines, dhe jam habitur me perqindjen e taksimit pikerisht dhe veçanterisht per produktet e sjella nga Kina dhe sidomos per importimin e veshjeve, kepuceve etc etc etc.

  Nejse per tju kthyer temes, Eni mua durimi dhe qetesia e tyre me nevrikosin…me vjen tju gerthas… 😀

  Sa per ushqimin e.T vallaj, kur dal nga restoranti kinez vije era qen 😀 iiii blllaaaakkkkk….sme iken era per 3dite laju sa te dush edhe me tel tenxhere po deshe… nuk te iken era 😀

 4. Jo, ervivi, s’e kam fjalen per restorantet por per produktet e nenproduktet ushqimore qe shiten me etikete EU….

 5. Uuufffff, spo e ve dot kete imazhin, dhe u lodha….

  Nejse, po ju ve linkun gjithsesi : http://surl-octuplesentier.blogspirit.com/images/JoPekin.gif

  Eshte nje nga logot kunder Lojrave Olimpike ne Kine,
  Shkruhet, Kina: Medalje ari ne dhunimin e te drejtave te njeriut.

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :