Shprehja e dites!

« Cmendurirat, jane te vetmet gjera per te cilat nuk behemi kurre pishman »

Oscar Wilde

Amen fratello…

Publicités

~ par ervivi sur août 13, 2007.

6 Réponses to “Shprehja e dites!”

 1. pothuajse çdo gje e Oscar Wilde eshte e pranueshme;)

 2. Me kujtove nje gje…. Diku, kohe me pare kam lexuar dicka, nuk e mbaj mend kush e ka thene:

  « Nje individ me nje karakter te dhunshem shpesh konsiderohet ose diagnostikohet si « i semure mendor » ose « skizofren », por nje rend shoqeror me te njejtad simptoma identike konsiderohet si « rend shoqeror i civilizuar ». »

  Me thoni ju mua tani, nese ka apo jo ndonje gabim fondamental me kete menyre te menduari.

 3. Mua me duket mese koherente…

  Me fjale te tjera:

  Eshte e njejta gje qe ndodh ne shoqerine tone, individet qe jane ndryshe nga nje grup shoqeror, detyrimisht do te konsiderohen dhe quhen te « çuditshem » nga ky grup, nderkohe qe ne nje grup tjeter te njejte apo te ngjashem me po kete individ, ai do te trajtohet dhe quhet « normal »

  Problemi qe shtrohet per mendimin tim eshte kush mund te thote objektivisht qe kush eshte normal dhe kush jo…per seicilin nga grupet eshte pala tjeter qe eshte « e çuditeshme »

  « E çuditeshmja » mund te konsiderohet thjeshte si nje diference/ndryshim
  ( fjala e « çuditeshme » per mua ka nje kuptim negativ, nderkohe qe fjala e « ndryshme » me ndjell me teper nje kuptim neutral, dmth as pozitif as negativ thjeshte ndryshe….nejse)

  « Te çuditeshmen » e vendosin NORMAT dhe MORALI shoqeror…por perderisa kemi te bejeme me dy shoqeri me norma dhe morale te ndryshme atehere seicila nga keto shoqeri, sheh ke tjetra « anormalitetin » « semundjen mendore » dhe « skicofrenine »

  Per ta perfunduar komentin tim qe e stergjata, jam dakort me ate qe ka thene shprehjen qe ti citove.

 4. qyqja Ervivi, erdha me fol për O.Wilde, po ti paske fillu leksionet…… ikaaaaa 🙂

 5. e di e di…najhere i bej frike edhe vetes 😀 ….

  pastaj, ça ke me leksjonet ti…thuj ate taten 😀

 6. Të djelën, lashë garat e motorave pa parë, sepse në një kanal tjetër jepej: « L’importanca di chiamarsi Ernesto », me të vërtetë nja dy orë të kaluara magjishëm…. nëpërmjet situatave dhe tramave të ndryshme, nëpërmjet batutave….. Wilde është i MADH

  Unë preferoj : Gjërat që na shijojnë më shumë, o janë imorale… o të shëndoshin 😛

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :