…Bilançi?

Duke menduar se :

– 10% e karroces se supermarketit eshte me blerje impulsive (te pa parashikuara)
– nje pjese e mire e produkteve pa emer te njohur prodhohen nga markat me emer te njohur por shiten nen emrin e distributorit (shperndaresit si psh carrefour….kush se njef carrefourin te ngrej doren…)
– pergjithesisht cilesia e produkteve pa emer eshte e barabarte, ose me e mire, e te njejtit lloj produkti, por me nje emer marke te njohur
– ndonjehere amballazhi i asaj qe blen kushton me shume se sa vete permbajtja
– nje produkt me emer marke te njohur kushton 20% – 50% me shume se sa i njejti produkt por me emer te panjohur dhe amballazh modest.

Si rrjedhoj…i bie qe te kem blere:  

…Amballazhin me xixa …reklamen joshese…marken e famshme…vendosjen mu perball syve…promovimin « blej 10 te fal gjysem »…shitesen/in qe me beri gjithato komplimente …dhe ne fund produkti…

Bilançi = del si rruar qethur…

Dhe me e keqja  jam e vetedijeshme, e pranoj,…eee…. sa e semur jam doktor ???

Publicités

~ par ervivi sur septembre 26, 2007.

6 Réponses to “…Bilançi?”

  1. Shkurt, sistemi i konsumizmit bën që të shpenzosh duke mos ditur se çfarë ke blerë. Unë për vete i bëj pazaret shpesh në Belleville, aty frutat nuk janë të paketuara me celefona, dhe janë më lirë, po ashtu dhe produkte të tjera. Por edhe tek kasapët apo bulmetorët artizanale, shija e mishit dhe e produkteve të qumështit është më e mirë, por këtu shpenzohet pak më tepër.

  2. Lali, s’je vetem po he:)) Eshte e cuditshme sesi jemi te terhequr pas markes (brand) te nje produkti. Por, nje pjese e mire e ketyre markave e kane fituar klientelen e tyre jo vetem ne baze te marketimit te mire te produktit te tyre, por dhe ne cilesine dhe kualitetin qe ata ofrojne, ndryshe klienti nuk shkon per ta blere qorrazi jo?? Ndoshta, mund te kete nje ose dy qe shkon si cjapi tek kasapi, por ka nga ata kliente qe nuk duan te genjehen dhe i zhbirilojne mire e mire punet.

  3. s’e njof 😀

  4. semundja e brezit te tanishem.markat:)

  5. C’est pas grave, ma puce, c’est pas grave… 😛

  6. Vetëm flokët i ke ni të gjata (çuditërisht, në blog bëheni ‘ të arësyeshme’ 😛 )

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :