…Life in plastic…

…it’s fantastic….nanannanaana…..
(Barbi girl)

Kujt si kujtohet kjo kenga koti qe para ca vitesh ishte ne te gjitha kanalet e te gjitha shteteve…apo mega ekspozita e Barbit qe u be para ca kohesh… »Barbi neper vite »…mqse ishte pervjetori krijimit…etc etc etc….

Nejse, Barbi eshte gjithe nje koncept me vete… siç thote edhe nje nga reklamat  » More than a doll » … (…sikur njerzia ta kishte vra trunin po aq shume per ceshtje me te rendesishme …bota do kishte hecur me mire them une 😀 …nejse…)
I perket grupit Mattel, nje nga kalibrat e medhenje te lojrave per femije…dhe mqse ra fjala sa per kurjozitet…Mattel jane specjalistat e psikollogjis konsumatorit, kane nje qerre me psikolog te cilet studjojne sjelljen dhe menyrat e priderve & femijeve, ne menyre qe ti prekin sa e shume…

Ca po thoja…??? Ahhh po…Barbie…ne fakt doja te dilja ke çmimi i prodhimit dhe ai i shitjes…

çmimi consumimit = 15-20 euros
– dora punes made in china/taiwan… = 0,32 cent
– materjali pare (ose…baze) = 0,60 cent
– transporti = 0,93 cent

(nb: taksat per kete lloj produkti nuk jan te larta)

Rezultati = çmimi i blerjes ne Azi per nje cope eshte 1,85 euros…çmimi shitjes ne X dyqan 15-20 euros…

Gjeni gabimin tani ….

Bonne chance atyre qe jane prinder te rinje apo qe do behen se shpejti 😀 keta tanet ja hudhen se na genjyn me kuklla kaullçuku dhe topa prej llastiku…

Publicités

~ par ervivi sur octobre 29, 2007.

5 Réponses to “…Life in plastic…”

 1. « Bonne chance atyre qe jane prinder te rinje apo qe do behen se shpejti keta tanet ja hudhen se na genjyn me kuklla kaullçuku dhe topa prej llastiku… »

  me shkrive Ervivo..roffsh..dhe jo kaullçuku po kauçuku:)

 2. do iki ne Kine :):):)

 3. dora punes made in china/taiwan… = 0,32 cent
  Cudi, neper europe paguhet per « PUNEN E DORES made in china/taiwan » rreth 20-30 Euro. 😀

 4. vertete erviv, cfare ke dashur te thuash me « PUNEN E DORES »?

 5. Ore ju dy te fundit ktu…po pse e keni menjen skiç o lla??? 😀
  Edhe njehere qe un u nisa me te drejten e zotit, pa piken e nenkuptimit…ju me vrap… 😀

  ps: ne fakt perktheva fjale per fjale shprehjen…nese ka nje tjeter ne shqip…bujrum…Eni e filloi e para leksjonin 😀 (mqse ra fjala un i kam thene gjith jetes kaullçuk :s )

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :