Ikea & The City

Qe thoni ju, na u hap nje Ikea ketu ke qyteti im…
Punimet kishin filluar kush e di se sa vite perpara (dmth nja dy tre vjet…) dhe gjate gjithe kesaj kohe, nuk eshte ndaluar se foluri per Ikea-n….dhe me ne fund u hap.
Ndodhet ne nje zone te madhe industiale jo larg qendres se qytetit, me 3 kate, 28 000 m2, 1 500 vende parkingu, 400 vende ne restorant 300 puntor.
Thuhet qe eshte me i madhi ne Evrope.
Per inagurimin nga publiku thuhet se ishin 20 000 vizitor…(them publiku, se pati nje inagurim nga VIP-t qe ishte me ftese…dhe nje per popullin)

Mua Ikea me pelqen ne fakt…por çfare me pelqeu shume me shume ishte reklamimi qe i ben…najs najs dhe veri veri najs….(siç e thashe edhe me siper ishte folur aq shume per te, dhe pritej aq shume…saqe edhe sikur mos kishin bere fare reklama ne qytet prap hapja do ishte e sukseseshme)

ne qender te qytetit kishin vene ca nga keto ( ps: ne shpejtesi e siper edhe nje reklame te vogel per Suedin) :

ikea-boule-de-neige-ikea-bis.jpg

Gjithashtu kishin « zbukuruar » edhe topat qe lidhin rrugen me Bastille si me poshte,
pas kerkimeve per çmimin (…qe slash rob pa pyt) Ikea mesa duket ka blere 2 000 bileta per ke Bastille, per tja shperndare klienteve te saja, dhe ne nderrim keto topat do te afishojne emrin e Ikeas per 10 dite (…thuhet qe shuma shkoi rreth 10 000 euros)

ikea.jpg

~ par ervivi sur novembre 1, 2007.

14 Réponses to “Ikea & The City”

 1. Ta keni me jete Ikea-n!! Drejtuesit e marketingut kane shpenzuar nje sasi te madhe per te promovuar Ikean. Kushedi sa leke kane harxhuar per ta publikuar dhe per ta bere sa me te njohur (jo se nuk eshte) por per te kujtuar masat e gjera, qe shikoni ne po vijme dhe ju te beheni gati:))

 2. Ca është Bastille? Ca duhen biletat? Ca funksioni kanë topat e Bastille-s? FLM!
  🙂

 3. La Bastille, eshte nje si biçim keshtjelle ne maje te malit( mali qe eshte si shkemb)

  Biletat duhen qe te hypesh ke topat…(ska gjo gratis sot goce…kapitalizmi do na e mori shpirtin 😀 )

  Topat bejne lidhjen e qytetit(dmth rruges poshte) edhe majes se bastiljes siper (majes shkembit) dhe kjo sherben si transport per popullin…(mund te shkosh me kembe…po vallaj te kullon djersa pika pika…ose me makine, qe te ben per te vjell nga zig-zaget)

  voila voila

  Bonne journée o gra 🙂

 4. po ate thuj, që është teleferik. 🙂
  Bonne journée dhe ty!

 5. goce…spo me vinte fjala ne mendje… :s (me moshe gjithshka :s ) 😀

 6. hajt ta gezoni dhe juve tha:)
  une e kam larg he per he , por pashe reklamen nje dite se do u hapte dhe nje ikea tjeter ne nje zone tjeter te Stambollit qe e kam me afer shyqyr.Eh keshtu eshte kur jeton ne qytet me 20 milion banore (18 milione i ka vete + nja 2 milione te huaj qe qarkullojne:)

 7. Ore, ..po qe m’duket i shtrenjt qamet IKEA mu!? Kam ble i dyshek para 2 mujesh edhe eshte beterr!

 8. E gëzofshi, e gëzofshi 😀
  shum të shtrënjta i ka çmimet dhe këtu..
  dhoga t’pa zdrugume 😀

 9. ervivo, si je mo ‘lla? Urime per epidemine qe ju erdhi ne qytet, pas nja 15-20 vjetesh po te kesh pi dhe te ngaterrosh deren e te hysh te komshiu, ta kesh me garanci qe nuk do marresh vesh gjo qe e ke ngaterru, do flesh si qingj.

 10. nese nuk e mor vesh ngatrresen vallaj…. dmth qe burri dhe komshiu skan shume ndryshim… 😀

 11. Shtepite nuk do kene ndryshim ervivo, do jene te gjitha te pallume me mall ikea. Dro dhe burrat s’do kene ndryshim, po kjo s’ka lidhje me ikean. 😀

 12. merci de citer à l’avenir le site où vous empruntez les photos : http://www.vublog.com

 13. Swed,

  kjo puna me ikean si ai skeci i pellumb kulles:

  me keto pallto po ngaterrojme edhe grate (te gjitha njesoj, te njejten pallto)

  Ikea eshte si H&M, kerkon nje jave per te gjetur dicka te hajrit. Po te besh llogarit se sa kohe harxhon (nuk po llogaris nervat) per te gjetur nje gje qe ja vlen te bie me shtrenjte 🙂 vetem se cilesia eshte prape me e keqe.

 14. Ama Ikea ka nje veti tjeter shume te mire Selfi, po tu desh ti hedhesh mobiljet, i fut dy shkelma anash dhe shkermoqen ne sekonde, s’ka nevoje te rrish ti cmontosh 😀

Répondre à belle_fleur Annuler la réponse.

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l’aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :