Sarko, show & biz

Ai ai ai…ai eshte gjithshka dhe asgje, gjithkund dhe ne asnje vend, i vogel dhe aq i madh, i ashper dhe asistente socjale…fjala eshte per per per…Sarkozy…presidenti aktual i Frances.

Siç i thote nje fjale e urte, nuk sherbehemi kurre me mire se saç i sherbejme ne vetes…idem dhe per Sarkon…pasi i ka vene qellim vetes te rrisi fuqine politiko ekonomike te Frances dhe mbi te gjitha ta dinamizoj ate pas gjithe ketyre viteve konstante…presidenti ka perveshur menget dhe i eshte futur biznesit…

Vizita ne Kine qe beri presidenti & CO (nje pjese te kabinetit te tija dhe nja 40 pronar kompanish) ishte nje sukses mjaft i mire, sidomos ku kontratat e firmosura mes kompanive Franceze (airbus & reaktor nuklear) dhe Kines bene rreth 20 miliarde euros…
Keto dite pas kthimit nga Algjeria akordet u nenshkruan per rreth 5 miliarde euros…qe nuk jane te neglizhueshme per nje vend ne zhvllim e siper si Algjeria.

Pa harruar gjithashtu qe jo shume kohe me pare ai ishte ne Usa, jo per biznes kete here…por per te sharmuar Shtetet e Bashkuara, per te vene theksin mbi mardhenjet miqesore dhe partenere midis dy shteteve…ah..po se per pak harrova dhe « per te rifituar zemren e Amerikes » sic deklaroi ai vete.
Hmmmm….po vazhdon akoma kampanjen e tij presidecjale …dhe mesa duket asnjeri si ka thene qe zgjedhjet mbaruan…garen e fitoi…u be me e fund president…nejseeee…..

Por siç e dime te gjithe jeta nuk eshte vetem biznesssssssssssssssss….duhet dhe pak dashuri per humanitetin.
Ca kohe me para ish gruaja e tij nderhyri ne lirimin e infermjereve Rumane,
ose ai vete shkoi te negocionte me grevistat e nje porti, apo para pak kohesh u more me çeshtjen e « femijeve ne Tchad » ( per ata qe se kane ndjekur nje organizate humanitare franceze ka dashur te nxjerri nga Tchad-i shume femije, ne menyre ilegal, shoqata pretendon qe ishin jetime nderkohe qe autoritetet shteterore thone qe femijet kane prinder dhe familje).
I plote fuqishmi Sarko deklaroi ne nje interviste  » do shkoj ti marre vete, cfare do gjej te kene bere » ishte fjala per nje pjese te vullnetareve te shoqates qe jane ne burg aktualisht per çeshtje e mesiperme…hehehe, mire e ka ai, por problemi eshte se edhe pak edhe kaloi ne aksident diplomatik….(sepse sigurisht ata te Tchad-it kur e moren veshe….nuk e gelltiten ne heshtje)….

Dhe ja, kshtu futesh ne historin e nje shteti….biznes, show dhe mardhenje publike…ne pritje te aventurave te tjera… Sarko almighty
lalalal

Publicités

~ par ervivi sur décembre 5, 2007.

9 Réponses to “Sarko, show & biz”

 1. i mungon vetem nje dashuri e re Sarkos, nje me ndonje cupeline 20 vjet me te re (meqe po arrin moshen e krizes se mesmoshes) dhe mundesisht fotomodele apo artiste filmash … e tepert te them e bukur 😀

 2. self:)

 3. ehe…hajt ti prezantojme nanji…. 😀

  ca ti besh qe spara i ka qef te huajat..dreqi…

 4. dhe ja ne te gjithe mbreterine te gjitha vajzat duan qe te behen gruaja e mbretit :-).

  Une per veten time nuk e honeps dot kete klloun te zgjuar. Zgjedhjet e fundit nuk e votova dhe sot pas pak kohe mendoj qe kam bere mire.

  Liberté, Égalité, Fraternité.

 5. ncuq ncuq…asnjeri nuk tha qe e donte per vete…

  por…nuk e di nese i keni ndjekur infot e fundit presidenti i rriti rrogen vetes 😀 …dmth kaloi ne rreth 200 mije euro viti (u vu ne te njejten linje me kryeministrin Fr, me Merkel dhe kryeministrin UK) …dhe keto i bie te jene vetem pare xhepi 😀 sepse cdo shpenzim i tija del nga arka shtetit (…isha duke mendu nese ate Rolex-in qe ka mos ja ka pagu gjo taksat e mia 😀 )
  …kshu qe Drini, ky detaj, eshte influencues per disa… 😀 mos boj gjoja sikur sdo ne ti 😀

 6. shpjegohu te lutem, qe nuk dua dhe une??
  qe te jem ne vend te tij? -> sinqerisht qe jo pasi nuk e di kujt ja ka shitur shpirtin ;-).
  e shoh qe dashkeni te rrini midis vajzash dhe te enderroni 🙂 dhe djemte duhet te dalin perjashte. OK dola …

 7. Ej, Ervivi, di gjë, ka zët vetëm të huajt që jetojnë në FR apo, të themi, dhe ata të CH?…

  p.s.Drini, Sarkozi s’kish për t’u largu kurrë kshu si ti.:P

 8. sinqerisht president me klloun se ky franca ‘ka pa ndo1 x !! po ai zihet me njezit neper mitingje!!(vien ici desend toi.. chez les peheurs,rasti i thcad esht sh diskriminues) esht vertet nje çifut i qelbur,ate rolexin ja kan ber ‘cadeaux’ lobi i çifutve siç duket,ishalla ja shikoni hajrin ketij’ prestidenti etranger’
  à +

 9. … Aklli si ka munci qe e prisja nje replike te tille 😀

  AM, gjithshka eshte nje ceshtje bindjesh personale…
  Ai mund te kete disa gjera apo aksjone te keqia, por kjo sdo te thot qe gjithshka qe ai ben eshte e keqe….
  -Kush negocioi uljen e çmieve 2% tek gms (grande et moyenne surfaces) super marketet? …e negocioi Sarkozi ne kohe rekord kur ishte ministri i ekonomis…Kush vuri qetesin neper lagjet e keqia …Sarkozi kur ishte minister i brendshem.

  Sa here ka dal Chirac ne terren, ball per balle me njerzit, apo te shkoj ti pergjigjet sy ne sy…asnjehere, mua te pakten sme mbahet mend….nderkohe qe Sarkozi tregohet (per mendimin tim) shume me burre duke ju pergjigjur vete, dhe duke dale ne terren, duke pasur kurajon e perballjes me opinionin.

  ……Mua sme pelqen ideja qe do me duhet te punoj me shume, sme pelqen cfare behet apo do behet per te huajt ne france….por nga ana tjeter e di qe nese sot nuk merren masa per te bere reforma, pas disa vitesh Franca do futet ne nje krize te thelle…

  Prandaj them politika, feja, seksi dhe paret jane çeshtje bindjesh personale 😀 dhe jane shume intime per tu bere debate publike 😀 …

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :