…Plaku i Vitit te Ri.

Pike se pari, ndalohet hyrja e femjeve dhe atyre qe besojne akoma ke Plaku i Vitit te Ri.

Pike se dyti, une kam qen shume shume e keqe kete vite, si rrjedhoj dhurata skam, dhe si rrjedhoj me nxit te vazhdoj te jem akoma me shume e keqe 😀 .

Pike se treti, me duhet te shtoj qe fatkeqesisht, Plaku i Vitit te Ri keshtu siç e njofim ne, nuk eshte gje tjeter veç se nje shpikje e ndritur e Coca-coles.
Rreth viteve 1920, marka e Coca Coles pati iden qe per nje reklam te sajen te rikrijonte plakun e vitit te ri, sipas ngjyrave te saja kuq e bardh. Sepse ne fakt plaku i vitit te ri eshte midis jeshiles dhe blus (ne vartesi te vendit)…por apsolutisht jo kuq e bardh.
Dhe ja keshtu qe prej atehere, ne te manipulshmit e lehte festojme dhe i gezojme nje plaku mashtrus qe ekziston thjeshte fal marketareve.

Dhe pike se fundemi, un kisha vendos me e bojkotu ket vit kete feste…se me duket sikur sa me shume kalon koha aq me shume cdo feste kthehet ne nje biznes, dhe po i hiken magjia (fatkeqesisht).

Me keto fjale te bukura po e perfundoj duke ju thene:
weihnachten-07-079.jpg

Gezuar te gjitheve 🙂

ps: kush ka qen i keq kete vite te ngrej doren.

pss: na falni per mungesen e imagjinates ke titulli, por i ka rene zia frymezimit tim. 

Publicités

~ par ervivi sur décembre 27, 2007.

8 Réponses to “…Plaku i Vitit te Ri.”

 1. Ne ne Shqiperi « fale » komunizmit festonim vetem Vitin e Ri, me babagjyshin qe ikte dhe me Vitin e Ri qe vinte.
  Une per vete kete vit kam qene i mbare prandaj te uroj Gezuar Vitin e Ri 2008, me shume mbaresi, fat dhe gezime per ty. Dhe rrofte Viti e Ri Kuq e Zi 🙂

 2. Aman se mos nxjerin ndonje lek ata qe kane biznesin ë? Se mos bejne gafe e reklamojne produktine tyre ne nje menyre origjinale se do ndihemi te gjithe si te manipuluar e dele. Largeqofte se mos ju iken mendja bizneseve (qe si qellim kane perfitimin financiar) dhe perdorin festat per te shtuar shitjet e produkteve te tyre. Se ne fund te fundit te gjithe do ishim shume here me mire pa Plakun e Vitit te ri (qofte ky ekzistues apo jo, i kuq i verdhe apo jeshil) pa bujen e madhe qe krijojne bizneset, pa atmosferen festive (manipuluese apo jo) qe gjendet ne qendrat tregetare, pa reklamat gazmore e pozitive, pa boomin financiar qe sjell kjo periudhe e pa ndonje klishe tjeter te ketij lloi. Ky sezon tregon dhe nje here me se miri se populli eshte dele, i manipuluar nga ata qe mendojne me thelle se nje individ mesatar. E keto dele jane ndare ne dy turma…. 1) Turma fillestare, qe kane rene pre e konsumerizmit, nuk shikon manipulimin e thelle qe po i behet e qe e ka kthyer festen ne nje arsye me teper per te harxhuar para dhe 2) turma tjeter qe blegerin pse kjo stine eshte kthyer ne nje stine komerciale, qe rrefuzon te harxhoje edhe nje qindarke per festat dhe mohon cdo gje positive qe sjell konsumerizmi.
  Nuk duhet patjeter te ndiqet turma, njeriu mund te gjeje pozitiven tek komercializmi dhe ti vije pas pa eksese dhe duke perdorur vetem ato ane te tij qe jane pozitive per te.

 3. http://babacjapi.wordpress.com/2007/12/27/plaku-i-vitit-te-ri-egziston/

 4. Divizioni 21,
  oqej jam une me ty, oqej….por duke dal nga tema e me siperme,
  me thuaj ti tani se sa objektiv eshte nje konsumator per te gjetur limitet e komercializimi, sa i kthjellet dhe koshient mund te jete dikush per te kuptuar ne momentin e duhur qe po manipulohet rendshem, apo qe manipulimi ka nje ane benefike per te, apo qe vetem eshte 100% benefike dhe 0 manipulim.
  Eshte apsolutisht e pamundur.

  Nejseeee thaaa…. Edrus, te kisha gru edhe do i kisha besu 😀

 5. Hej Erviv,

  Coca-cola na manipuloi dhe na dha « me perdhune » babagjyshin kuqebardhe. Por … ne, populli e kemi pervetesuar babagjyshin aq shume sa ja kemi hequr autoresine coca-coles; e kemi bere tonen, bile, pa perdhune, fare natyrshem, duke perdorur harresen per gjera qe nuk vlejne 😀

  Tani, perse triumfoi babagjyshi kuqebardhe?

  Ndoshta sepse ngjyra e kuqe eshte me pranueshme per syrin, sidomos ate te femijeve. Mendo per Ketch-up. A do ta (mendoje) preferoje jeshil 😀

 6. Ose triumfoi, sepse ishte Universal, me kete dua te them qe doli nje plak qe nuk i perkiste asnje vendi me perpara, dhe ky plak ju ofrua te gjitheve pa asnje ndryshim, dhe si rrjedhoj u adoptua nga te gjithe…dhe u be nje per te gjithe
  dmth per mua eshte ajo ideja qe, pse te bej une si ty, apo ti si mua, kur mund te bejme dicka te perbashket qe ti perkasi te gjitheve, dhe jam e bindur qe edhe roze 😀 ta kishte bere Coca-cola plakun e vitit te Ri, ideja do kishte funksjonuar (pikerisht se kjo ngjyre nuk i ishte dhene me pare nga asnej vend)

  Sa per Ketchup, smund te ishte jeshile ( apo blu, apo roze) sepse duke qene se eshte salce domate …llogjikisht mbeshtjellja duhet te shkoj me permbajtjen, imagjinon salce domate ne kuti jeshile….un personalisht gjeja e pare qe do mendoja eshte « jane te pa bome » 😀

 7. Me dorën lart 🙂
  Në vend të kartolinës tradicionale shqiptare, të nis urimet më të sinqerta dhe miqësore për një vit të ri me plot shëndet, për ty dhe të dashurit e tu, begati, mirëqenie, produktivitet dhe realizim të ëndrrave!

 8. hahhahahah une jam fatmagyli pershendetje si jeni si po kaloni me shendet juroj shiptarve nje vite te kendshem paqi lumturi e gezime mirembetshi nga fatmagyli ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ dhe e pershendes shoqen time fatlinda fejzullahu ♥♥♥♥♥♥♥ te duaaa shoqja ime nga fatmagyli

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :