Si ishte puna e lopeve???

…FYI…..

TRADITIONAL CAPITALISM:
You have two cows.
You sell one and buy a bull.
Your herd multiplies, and the economy grows.
You sell them and retire on the income.

AN AMERICAN CORPORATION:
You have two cows.
You sell one, and force the other to produce the milk of four cows.
You are surprised when the cow drops dead.

A FRENCH CORPORATION:
You have two cows.
You go on strike because you want three cows.

A JAPANESE CORPORATION:
You have two cows.
You redesign them so they are one-tenth the size of an ordinary cow and produce twenty times the milk. You then create clever cow cartoon images called Cowkimon and market them world-wide.

A GERMAN CORPORATION:
You have two cows.
You reengineer them so they live for 100 years, eat once a month, and milk themselves.

A SWISS CORPORATION:
You have 5000 cows, none of which belong to you.
You charge others for storing them.

A HINDU CORPORATION:
You have two cows.
You worship them.

A CHINESE CORPORATION:
You have two cows.
You have 300 people milking them.
You claim full employment, high bovine productivity, and arrest the newsman who reported the numbers.

Publicités

~ par ervivi sur avril 9, 2008.

12 Réponses to “Si ishte puna e lopeve???”

 1. Mu ca me boni pershtypje????….fakti qe i kishin rene kokes per menyren Franceze………….
  Po po dhe po per cdo gje ketu ka greva….

  E ça pastaj? ….nje menyre si nje tjeter per te ngritur zerin..
  Problemi? qe bohet bajate kur per cdo problem zgjidhja eshte greva….2-3 here ne jave manifestime, dhe ne vazhdim hmmmm nje greve e mire qe te bllokoj cdo aktivitet ekonomik…

 2. Ledhatoje dhine para se ta mjelesh !

 3. ops, sorry, tema qenka per lopen 😦

 4. ..gjithsesi dhe lopes si ben keq ledhatimi 🙂

 5. lere lere se jam mbyt tu qesh kur e kam lexu

 6. ta vertetoj se ashtu eshte ne Zvicer: shumee bukur erviv. ajo e japonezeve me pelqeu vecanerisht.

 7. hehehehhe! mua më pëlqeu ajo e Indianëve: ju keni dy lopë. dhe i adhuroni. hahahahhaha!
  pas atij leksionit të marketingut, kjo është e madhe fare. biles rrezik kjo është më e madhe.

 8. hej, po per shqiperine s’kishte?

  Shqiperia

  Ne nuk kemi lope
  as i duam
  se mjelim shtetin?

  Apo

  Komshiu kishte dy lope
  Njeren ja vodhau
  ja shita komshiut tjeter
  leket i futa ke sudja?

 9. te ne:
  Ju keni nje lope. Shteti ta merr dhe ta shet qumeshtin

  (Si mbahet ndryshe shteti)

 10. Albanian Corporation

  you have no cows
  you build a pyramidal system
  you send the money offshore
  you live happily ever after
  some stupid guy who enjoyed playing « enterprise leader » goes to prison.

 11. ej, mqse ishte fjala per greva e manifestime…ajo e radhes ishte dje ne mengjes 😀 …shume melodramatike edhe pse nuk e mora vesh se perse ishte!!!!!!

  Albanian Corporation

  Ju skishit asnje lope, kooperativa kishte gjithshka…
  Me demokracin moret edhe lopet e komshiut emigrant me tapi fallco,
  Nje lope terheq tjetren, beheni shpejte me nje kope te madhe,

  Ju shisni bidona qumeshti ne qytet me raportin 1 qumesht/2 uje,
  Ju beni pasuri te madhe shume shpejte…dhe me lopet tuaja delokalozoheni ne big city….

  Biznes i modh biznes i modh…. 😀

 12. Albanian corporation:

  You have two donkeys.
  You sell the donkeys and you buy two bicycles.
  You die in a road accident downtown.

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :