Mkg: …Me ne fund!!!!!!!

 

…erdhi dita e bekuar!!!!!…aleluja

Red Bull tashme ne France….Ne fillim te prillit, u autorizua comercjalizimi i kesaj pije nga agjencia franceze e siguris se shendetit te ushqimeve. Sigurisht nuk eshte kaq e thjeshte sa duket…permbajtja e kanoçes qe shitet ne France eshte pak ndryshe nga ajo qe shitet ne shtetet e tjera, dhe kjo sepse legjislacjoni Fr nuk e lejon « taurine dhe glucuronolactone » qe konsiderohen si produkte dopuse.
Si rrejdhoj, ingredienti i me siperm u zevendesua nga « arginine » dhe mbi te gjitha u ul doza e kafeines qe zakonisht permbahet ne nje kanoçe Red Bull.

NB: Autoritetet Franceze kan kerkuar gjithashtu, qe tek kanoça mos te jene shkruar efektet qe permiresojne kapacitetin forces, perqendrimit etc …gje qe lejohet ne vendet e tjera….(uffff se kuptoj si nuk u lodhen duke çensuruar…)

Zoom ne marketing: sigurisht qe hapja e tregut Francez s’kishte pse te ishte diskrete, rrugeve kishte makina te vogla me kanoçe Red Bulli siper, flyers, dhe mbremje festive ne Paris, kjo per sa i perket anes tradicjonale. Por RB zakonisht eshte me e orejentuar tek sponsoring, sidomos ajo e sporteve ekstreme si Formula 1, parashute etc…( per te pare nje stil reklamimi klikoni ketu )

Sa per kurjozitet, Red Bull ishte ndaluar ne France prej me shume se  10 vjetesh…. :s

Publicités

~ par ervivi sur mai 17, 2008.

18 Réponses to “Mkg: …Me ne fund!!!!!!!”

 1. Kete gje nuk e paskam ditur, se eshte i ndaluar konsumimi i RedBull ne France. Nuk di nese ka te njejten shije pas reduktimit te permbajtesve, por te them se une kam vendosur qe kurre me mos te konsumoj kete pije, sidomos kombinimin RB & Snickers (kam pervoje te keqe).
  Sa i perket promocionit pajtohem qe me shume eshte e orientuar drejt sponzorizimit te evenimenteve te ndryshme, por RB rrallehere di te jete kreative ne aspekt te formave tjera promotive. Kjo me kete Mini Morris vecme eshte bere bajate, e mund te çon deri te vjellja konsumatore

 2. ….ose mund te sjelli memorizimin dhe ate qe quhet « attribution » (shqip kush e di ta thot 😀 ) qe dmth kur ben lidhjen midis dy apo disa gjerave.

  se ja per shembull une kam memorje vizuale, nese ne rruge do shof kete makine, e kam te vdekme qe do them : makina e Red Bull-it (edhe pse ska asnje logo te kesaj marke)

  dmth edhe pse jam dakort me ty deri ne nje fare pike….them se marka ne fjale i ka edhe mundesit financjare edhe marketing-uesit….atehere pse nuk e ben???? … he mo, pse nuk e ben? 😀

 3. E ke shkruajtur kabim moj bij se shkuhet mi ni funt.

 4. S’ka nevoj rb te jet kreativ …pija shitet .. E vetmja gje qe duhet esht rifreskimi ..i cili behet sa here t’vret syt ajo makina me kanoce.

 5. …varet ça pozicjoni ka nje treg, nese eshte Leader…jam dakort me ty…nese eshte challanger atehere detyrimisht duhet te jet kreativ….

 6. Po nënës ce si jep përgjgegje ti moj moj kece nënës ce si jep përgjegje apo përgjegje jep vetëm bandillave ti sumbull e nënës?

 7. vjerre…skishte pytje aty qe te jepja pergjigje…, shef gje ti pytje? une jo 😀

  pastaj, normal mi qe do merrem me çunat 😀 …çeshtje hormonesh 😀

  dite te mbare.

 8. Sumbull e nënës ti që ma ke gojën mjalt e dorën melhem e lum ai bandill që do ta zëç me dor.

 9. sigurisht qe eshte lider ne treg ..ose ne mendjen tende. …gje qe e tregon edhe vet titulli i artikullit. :p

 10. eeeeeeeeeeee ashtu eshte nr: 3

  …ahahahah, ta njofta hijen qe ne fillim :s …eshte e frikeshme :s

 11. ahahah ..s’jom un …s’jom un!! ;P

  ..po sinqerisht, Adrenaline Rush eshte qamet me e mir!

 12. Ju shplaftë panuklla qi nuk dini as me pi!
  Nqoftse s’jeni për RAKI, pini nga një gotë nardenë dhe keni për t’qënë më n’formë me kreativitetin 🙂

 13. nardene? ça o kjo?

 14. Nese bejme nje analize sipas Matrices se BCG, pajtohem qe RB gjendet ne pozicionin « Lope me qumesht », dmth pjesemarrje e larte ne treg dhe te vjelura te larta. Edhepse eshte Leader, ne mungese kreativiteti shume lehte do te gjindeshte ne nje pozite tjeter me te pavolitshme, psh te Qenit, ku pozita ne treg nuk do te ishte e ngujuar ne maje, por ngadale ngadale mund t’i rreshqase kemba, dhe….. çkluuuuuuubb :):):)

 15. hihhihihihih…. cash cow apo milk cow 😀 (una preferoj te paren dhe ne Euros 😀 )

  sjam dakortttttttttttttttttt…once again….ne pozicjonin cash cow thjeshte nuk investon me, por vjel frytet per te investuar ke produktet e tjera.
  Lideri orienton tregun dhe sherben si reference per konsumatorin si per cilesi ashtu dhe per çmimin. Nderkohe qe challengeri ben komunikimin agresiv sepse eshte gjithmon sulmues.

  (psh un per punen e references, te gjitha energy drink i quj Red Bull 😀 ose te gjitha colat i therras Coca… )

 16. […]  Nuk e di nëse ju ka rënë rasti kohët e fundit që të shikonit Midis nesh […]

 17. Po demat ce qënkan roz këtu moj bij e nënës ti?

 18. …ce ndjekin moden prandaj 😀

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :