Mkg: …Stop.

Si çdo vite perpara pushimeve te medhaja vershojne kampanjat publicitare te siguris rrugore.

Kampanja e fundit eshte kjo e me poshtmja, ku stilisti i famshem francez Karl Lagerfeld, pozon per nje çeshtje te mire.
Duke filluar nga 1 korriku mbajtja e nje bluze te verdhe dhe trekendeshit te sinjalizimit ne makine do te behen me detyrim (revolucjonareve per tju shuar etjen duhet thjeshte ti thuhet qe gjoba eshte 90 euros)

Slogani:
 » Eshte e verdhe, eshte e shemtuar, nuk shkon me asgje, por mund tju shpetoj jeten »

Publicités

~ par ervivi sur juin 18, 2008.

14 Réponses to “Mkg: …Stop.”

 1. ervivi, dy sugjerime:
  1. Kampanja = Fushata
  2. ceshtje e mire = bamiresi

 2. Blete, flm, jane gjithmone te mire pritura sugjerimet 🙂

  Te dyja pikat ne fakt i mendova edhe gjat kohes qe po shkruaja, dhe « Fushate publicitare » nuk me tingelloi bukur, dhe nuk isha e sigurt qe ashtu thuhet shqip…
  Ndersa per « çeshtje e mire » ….ne fakt doja ta vija « kauz e mire » por edhe per kete e kisha me dyshim (kauz!!!???), nuk e di si mund ta perkthej shqip ekzaktesisht, por eshte e sigurt qe ne kontekstin tim te mesiperm nuk mund te perkthehet bamirsi.

  sugjerimet e tjera jane te mirpritura….

 3. ervivi mos e pyet per gjuhen se edhe une shpesh nuk arrij ta gjej shprehjen ose perkthej nje shprehja franceze dhe qe sigurisht nuk tingellon si origjinali.

  Nuk e kisha pare reklamen.

 4. Boooooo sa mrapa qi jeni 🙂

 5. ti e ke fjalen qe jemi mbrapa…kshu me perkthime? me rezultat sportiv? (spo e gelltis dot as vete kete batute) …apo me naj gjo tjeter??? 😀

  ps: tetena (on se comprend au moin toute les deux) :s.

 6. jo, jo, me « reformen » 🙂

 7. kampanja = fushate me beso
  per bamiresine u mendova ca, por ishte fjala e vetme qe me erdhi ne koke. ceshtje e mire nuk tingellon ashtu si duhet. ndoshta mund te perdoret qellim, arsye, shkak?
  te shoh njehere proZ.com

 8. « Fushatë njohjeje »? Se për pak e shkruajta fushatë sensibilizimi 😛 . Në itali ka më tepër se dy vjet që është e detyrueshme veshja e jelekut me shiritat reflektues nëse të qëllon që të ndalohesh për difekte në autostradë. Po duket që italjanët janë më lart (apo më sipër?) se francezët… dhe jo vetëm në futboll 😛

 9. kur u bo ne italia shembull o zot i madh do bi nga karrikja….po te gjithe e dine si i japin makines italjanet…si plaka zeqos n maj t thanes 😀 …edhe per me teper kur me kujtohen ato tangenzialet qe jane andej nga milano :s me hypen frika…:s

  dhe kjo eshte arsyja pse tek ju eshte aplikuar me perpara se pse i jepni makines me keqqqqqqqqq edhe ka me shume aksidenteeeeeeeee…..

  😀

 10. zot i modh! po sikletin tek estetika e kane fronget?

  ligjin pse e kan nxjerre? ka viktima nga akisdentet e tilla apo per te qene ne linje me shtetet e tjera?

  ne itali eshte qe bluza dhe trekendeshi duhet te jene brenda makines (me brenda kuptohet hapsira ku rri shoferi ose pasagjeret, po i mbajte ne bagazh s’pi uje, dhe ha gjobe). mbaj mend qe shume i mbanin siper sediljeve te pasme dhe dukeshin qarte qe nga jashte, por u be kohe qe sme ze me syri te tilla.

 11. ps: dhe thuji atij zarit ti heqi syzet e djellit noten 😀

 12. …sa xheloz je ti qe ne jemi shume klas 😀 …

 13. Na kto të verdhat veshin këta të rrugaurës nashti moj leshraverdhe nënës ti?

 14. …po un jam edhe brune miiiiiiiiiii…ça ishte gjith kjo paturpesi kshu??? 😀

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :