Mkg…natyra dhe te mirat e saja!!!!

…e si çdo gje tjeter, pas saja fshihet nje interes ekonomik.

Ne fakt kjo ka te bej me shume me investimin se sa me marketingun….por nje mix i te dyjave nuk eshte keq sa per fillim.
Tregu i energjis se rinovushme eshte hapur ka rreth 2 vjet (te pakten ketu), dhe aktualisht jane njohja nga ana e publikut eshte shume siperfaqesore.

Klientet.
Kemi ata qe jane te interesuar sepse i shtyn me teper ana ekologjike, kemi ata qe te nxitur nga rritja e çmimit te gazit e naftes duan te shohin si mund te ulin çmimin e faturave e tyre dhe nga ana tjeter kemi ata « te medhenjte » qe e shohin kete dege si nje investim te majm qe do ti lejoj te kapin fitime te rendesishme ne meyre shume me te sigurt se sa bursa por me % me te madhe se sa nje banke.

Furnizuesit.
Kompanit e medhaja te cilat kane buxhetin per te reklamuar, qe duan te njihen ne te gjithe teritorin dhe se deshirojne te marrin copen me te madhe te tortes.
Kompanit mesatare, te cilat kane nje force shitje te rendesishme me çmime me te ulta sesa se te mesipermit qe synojne te bejne vendin e tyre ne nje zone mesatare pa u zgjeruar shume.
Instaluesit e vegjel, qe me çmimet e tyre modeste duan thjeshte te perfitojne nga dallga, qe nuk i kane mundesit teknike dhe humane per tu zgjeruar me shume, dhe se pa investime te medhaja duan te jene pjese e lojes.

Duke vene menjan anen « sentimentale » nje biznes i tille eshte shume i leverdisshem si per klientet ashtu dhe per ata qe e tregetojne, per te mos harruar shtetin i cili luan nje rol kryesor per shkak te akordeve dhe presjoneve nderkombetare.

Tema vazhdon me tej…

Publicités

~ par ervivi sur juin 28, 2008.

3 Réponses to “Mkg…natyra dhe te mirat e saja!!!!”

  1. tek klientet,

    a ben te marr pjese ne te ter kategorite e klienteve?!!! jo per gje, ama e gjej veten ne te trijat

  2. buli, arsyje me shume per te ndjekur vazhdimin e shkrimit….

    ps: po te me thuash ça kapitali fillestar ke, mund te te jap idera akoma me interesante 😀

  3. aman pash zotin mos na kujto cemiet e gazi & elctricité se na bejn pet te …..
    alons en VACANCE

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :