Mkg:…kunder dhunes bashkshortore.

Kjo eshte nje nga reklamat e vitit te kaluar kunder dhunes bashkshortore….

Im shoq ma me ka rrahur dhe poshteruar per 10vjet.
Me ka thyer disa here hunden, brinjet, dhembet…
Prej 15 ditesh gjithshka me ne fund mbaroi….


Ne France çdo 3 dite nje femer vdes nga dhuna bashkshortore
Flisni perpara se te mos mund ta beni me.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Per kete reklamen e dyte, eshte perdorur nje loje femijesh qe behet me lulet

Je t’aime…/ te dua
un peu…./ pak
beaucoup…/shume
passionnement…/ pasionalisht
a la folie…./ çmendurisht
pas du tout/ aspak

(ekuivalentja e kesaj lojes ne shqip eshte ajo qe behej me lule: me dooooooooooo, sme do,……me doooooo…….sme do…..me dooooooooooooooo….dhe me doooooooooooooooo …..dhe me doooooo dhe pike po te them….)

Publicités

~ par ervivi sur août 2, 2008.

5 Réponses to “Mkg:…kunder dhunes bashkshortore.”

 1. « Ne France çdo 3 dite nje femer vdes nga dhuna bashkshortore »

  😦 se imagjinoja.

 2. ….Une si fillim thjeshte perktheva reklamen….
  por pas komentit tend kerkova nje çik, se efektivisht edhe mua me duket qamet shume….por rash ne te njejtin rezultat zyrtar…sipas anketave nacjonale qe jane bere, qe prej viteve 2000, çdo tre dite nje femer vdes si rrjedhoj e dhunes ne shtepi…
  ….edhe une se imagjinoja…..

 3. tronditese

 4. qenka tmerresisht shume. nqs kto jane te dhenat per vdekjet, po te dhenat per « thjesht » dhune si jane?

  mendja te shkon gjithashtu tek fakti qe Franca nuk e ka njohur dje fenomenin emigrim, qe te ben te mendosh qe eshte ndoshta shkaktari kryesor, dhe duhet te kete krijuar baze stabel ligjore dhe socjale.

  shume çudi dhe e frikshme.

 5. Franca ka te mire qe publikon keto te dhena, kur shume shtete te tjera i fshehin. Pra Franca e njeh te keqen dhe perpiqet ta rregulloje. Te drejtat e grave dhe te femijve ne France jane nga me te mirat por jo te persosura. Ervina ve gishtin ne nje plage te ndyre te shoqerise, te ciles do ti shtoja dhe keqtrajtimin e femijve. Keta te fundit, ndryshe nga grate, nuk kane mundesine fizike dhe psikollogjike te kundershtojne dhunen; duke shtuar faktin qe e bejne veten e tyre fajtor per çka ndodh.
  Por pyetja qe une do te beja eshte: a do te nderhynit ju nese do te shihni nje grua apo nje femije te keqtrajtohet?

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :