…Na morshin te ligat e djathit…

Lajmi dramatik erdhi…. pas disa ngritje taksash per disa lloje produktesh evropjane….sot u mor vesh qe djathi yne « Roquefort » do te taksohet 3 fish nga komshinjte tane Amerikane dhe do te futet tashme ne produktet me te taksuara te Evropes nga USA.

Eshte nje tragjedi e vertete, nje hidherim i pafundt sepse kjo do te thote qe ai produkt do te zhduket nga tregu Amerikan….dhe si do te mund te jetojne ata pa shijen e Roquefort-it…? Thua do mbijetojne valle? Po Francezet te cileve ju kputet nje pjese e mire fitimi, dhe mbi te gjitha ju hiqet krenaria….
Them krenaria sepse ky djath cilesohet si kaviari djathrave ne shtetet e tjera, dhe keta e kane me aq pasjon dhe krenari…saqe per ne studentet e biznesit kur benim lenden e « negocim dhe shitje » ne programin shkollor kishim rastin « Roquefort » qe duhet ta negocionim me Americanet (roli i te cileve lohej nga studentet Polonez, dhe i gjith filmi luhej ne anglisht….)
Po tani ??? …çfare do negocjojne ???
(…roohhh okej, ka ngelur Perrier dhe Shampanja…..po nuk i dihet sa do zgjasi dhe kjo, sepse Amerikanet kan vendosur ta perndjekin tregtin Evropjane me sopate ne dore, si Skenderbeu Turqit….)

Thashethemet thone qe, Amerika donte te merrte hake sepse Brukseli ka ndaluar importimin e mishit te viçit me hormone amerikane, si rrjedhoj ata taksojne dhe mbitaksjojne dhe ster taksojne prodhimet Evropjane.

…Nuk na ka ngelur zgjidhje tjeter perveç se ti themi: na morshi te keqene e djathit….

rokfort

Publicités

~ par ervivi sur janvier 16, 2009.

6 Réponses to “…Na morshin te ligat e djathit…”

  1. amin!!!

    🙂

  2. mos vdeksh sa kom qesh:)

  3. antidamping apo ceshtje politike kjo?? si e komentojne francezet?

  4. …e komentojne qe : do futen ne greve nga inati 😀

  5. heren e fundit qe u ndalua diçka ne amerike quhej Proibicjonizmi apo jo? mundesi per biznes, jo per tu qajt. hajt se do na dali nai kushuri anej nga kufiri me Meksiken 😀

  6. E vetmja zgjidhje qe te mos falimentoje ky djathi juaj eshte qe te hani sa me shume djathe..ne mengjes, ne dreke, ne darke, madje dhe prane krevatit mbani ndonje cope qe, sa here te zgjoheni te hani nga nje kafshate te vogel. I marshit te keqen vicave amerikane ju!

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :