Aka-Aki…!!!!

(H)aka-(H)aki, mund te kishte qene nje tjeter kercim-kenge e All Black-ve …por jo….. ska te beje.

Eshte nje rrjet i ri social made in Germany, i krijuar nga disa Berlinez parpara nja 1 viti.
Principi eshte shume i thjeshte, nese ke nje celular  mund te rregjistrohesh ke Aka-Aki dhe te ndertosh nje profil tendin te completuar (ndershmerisht).
Mund te jesh i lokalizushem (nese deshiron) ne çdo moment ne çdo vend nga ata qe jane te rregjistruar si ty (edhe nga ata qe nuk bejne pjese ke rrethi jot).
Lokalizimi mund te jete,  i afert (2km), ne qytet (7km) dhe ne zone (50km).
Per te qene pjestar i Aka-Aki nuk duhet te paguash, por ajo qe paguhet eshte lidhja e internetit ne telefon.

2 qellime : Mos te te shpetoj asnje shoke/shoqe qe mund te jete aty apo te  kaloj prane pa e pare dhe krijimi i miqesive te reja (identifikimi i atyre qe kane te njejtat shije).
Pa harruar qe interesi kryesor eshte krijimi i nje rrjeti lokal real.
(me habit fakti qe jane Gjermane ata qe e kane krijuar, se jane njerez aq te ngrohte ne fakt….saqe skane nevoje per kesi manipulimesh… :s )

Puna eshte qe perveçe se eshte nje tjeter facebook, nje tjeter twitter apo nje tjeter myspace…..megjithese pak me shume i perpunuar sepse arrine nje shkalle me te larte transferimi nga virtualiteti ne realitet etc etc etc….. 
çeshtja ngelet : sa psikopate duket si akte lokalizimi i te tjereve, fakti qe mund te dish ne çdo moment se ku jane, kush eshte prane tyre dhe çfare bejne ???

Ne muhabet e siper me shoqerine, te gjithe ishin totalisht kunder sepse e quajten « si nje dhunim et jetes private » , facebook  ju duket gia shume dhe per me teper mendojne se eshte shume e deshperuar si akt (per njohjet e reja).
(Nderkohe qe gestapo brenda meje  mbronte tezen e spiunimit me stil, duke  ju shpjeguar qe ishte nje menyre per te hedhur nje sy nga te  dashurit/dashurat e tyre 😀 )

Publicités

~ par ervivi sur mai 4, 2009.

6 Réponses to “Aka-Aki…!!!!”

 1. Me pelqen humori me te cilin ke trajtuar kete teme :-).
  Por duke e lene pak menjane une gjithmone i bej pyetjen vetes per keto rrjete sociale: sa eshte e rendesishme per mua jeta private?

 2. shume mire…une do te beja nje pyetje tjeter: cili eshte limiti qe ti i ke vene vetes per sa i perket kufitit te jetes « private publike » dhe asaj « private private » ….(kam dhene vetem ekstremet, sepse ka edhe nje kategori te ndermjeteshme)

  ai qe me thote qe jeta private nuk mund te jete publike…do ndeshkohet 😀 ….sepse ka detyrimisht nje pjese te asaj qe ne quajme privat, e cila i perkete publikes, dmth qe ne vete e bejme publike…

 3. Po perdor termat e tu, shume mire te gjetur :-D, per ta ilustruar mendimin tim.
  “publike publike”: Publike per te gjithe d.m.th per rruzullin dhe publike per te afermit ose te njohurit.
  « Private Publike »: Private per te gjithe dhe publike per te afermit.
  « Private Private »: Private per te gjithe dhe private per te afermit => shume skelete ne dollap ;-).

  Une them qe ky Aka-Aki eshte i tipit te « Pare ».

  Do te kerkoja me shume dashamiresi, if you can :-), te me shtjellosh paragrafin tend te dyte.

  Une them qe do ti japim jete kesaj teme, n’est-ce pas?

  En vous souhaitons une très belle journée 😀

 4. 2 aspekte per tu konsideruar. i pari eshte ai praktiku, biznes. ne vazhden e social network, te mbledhim sa me shume njerez, te cilet (vet)grupohen dhe (vet)kategorizohen ne menyre qe te te jene target i gatshem per publicitetin. normalisht leva kryesore qe i jep force ksaj politike eshte fakti qe jetojme ne nje reality world. siç do thoshte nje shoku im italjan: social network=farsi i cazzi altrui leggittimamente. per ata qe nuk jane shume te kollajshem me italishten perkthimi eshte « me pa punen e tjetrit me lejen e tij ». forca qe ve ne levizjen leven, eshte fakti qe njerzit kosniderohen deri diku budallenj, te paafte per te analizuar shitjen e jetes se tyre private dhe mbi te gjitha si qenie te dobta, qe jane te gatshme te shesin te perditshmen thjesht per vemendje, per nje duartrokitje virtuale.

  Aka-Aki veç ke amplifikuar Facebook&Co. nuk ke mundesi te kontrollosh social network kur je diku, ne ndonje vend te veçante qe askush nuk e di? lidhu dhe ndaji emocjonet me ata qe do ne çastin qe do.

  normalisht zgjedhjen e ka seicili ne dore, por jo te gjithe dine seç duan.

 5. @ Drini,

  Jam mjaft dakort me shtjellimin e termave (perveç private-privates, nuk e di pse por ngelem sceptike ne kete pike, me duket se ne ditet e sotme nuk ka me asgje te pathene, te mçefte, apo qe nuk ndahet te pakten me 1 person (psh partneri), dhe me kete quelque part je nie l’existance te se ashtequajurit kopesht sekret dhe jam koshente)

  Per mua, nuk ekziston me ai nocjoni i « privates » siç mund te kete qene dikur, limitet e privates i vendosim ne si rrjedhoje çka eshte private apo jo ngelet shume relative.
  Per sa me perket quaj private (nder te tjera) dhe mendimet e mia ne lidhje me nje moment, nje ven, apo diçka te caktuar….fakti qe e shpreh mendimin time (per shembull) ne FBook, ben qe une me shume vete dije po ndaj diçka private me shoqerine, dhe kjo sepse limitet e mia i kam çuar deri atje.

  @ Gabi 😀
  ….sjam dakort me nje pike me ty -> « eshte fakti qe njerzit kosniderohen deri diku budallenj »
  …eshte thjeshte qe si qenje humane qe jemi, jemi bere per te jetuar grup dhe ne shoqeri…..detyrimisht kur kemi mungese ne kete ane, mundohemi ta plotesojme me çdo kusht (….jemi koke e kembe ke piramida e Maslow, kati i 3 = Perkatesia, dhe kati i 4 = Riconoscenca/stima)

 6. budalliku i njeriut ktu qendron pra, tek frika e te qenit i vetmuar, kjo ane e dobet e jona qe na ben te hidhemi koke e kembe ne diçka ne grup. ky fakt mund te interpretohet fare mire edhe si gje pozitive, hapje ndaj botes etj etj, por, dhe citoj popullin ktu, « vetvetja eshte gjeja me e çmuar qe ke ne kete jete ».

  gjeja me interesante ne fakt e jetes virtuale eshte fakti qe, te pakten mesa e kam perceptuar une ne fillim fare, ishte diçka qejfi, nje krijim alter egoje, mundesia per te qene diçka qe fantazia jote krijon. eshte si te vishesh me maske dhe te luash nje rol qe ta ka qejfi te luash, pa u njohur nga te tjeret, liri e plote fantazie me nje fjale.

  social network,po ti shohesh, ndryshe nga forumet ose blogjet, nuk kane alter ego, kane persona reale, emer mbiemer dhe çdo info personale te tyren. te pakten ne fillim shumica derrmuese nuk para vene filtra informacjoni. mjafton te google-osh emrin e dikujt dhe informacjonet baze i ke. me vone, duke pare qe privacy eshte goxha e shtrenjte, fillohen vihen filtrat e nevojshem, fillon e fshihesh.

  kleçka pra eshte: sa je i afte ta kontrollosh veten nga tundimet e djallit web 😀

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :